Registracija učesnika
09:00 - 09:30
Uvodna riječ (Organizatori)
09:30 - 09:40
Organizacija sistema 112 , IKT sistemi kod hitnih službi Republike Slovenije
09:45 - 10:15
Predavač: Tilen Cestnik, Rukovodilac Regionalnog Centra 112 Ljubljana (SLO)
Diplomirani menadžer bezbjednosti, zaposlen je kao Rukovodilac ljubljanskog Centra za obavještavanje (Centar 112) , koji djeluje u okviru Uprave Republike Slovenije za zaštitu i spašavanje. Kao pripadnik Jedinice za brze intervencije Civilne zaštite, djeluje u jedinici za informaciono-telekomunikacijsku podršku, koja je, između ostalog, učestvovala u intervencijama tokom poplava u Srbiji, sanaciji mjesta avionske nesreće na Korzici, gašenju požara u Makedoniji i na Krasu. Takođe, djeluje kao instruktor za nove saradnike i volontere u sistemu zaštite i spašavanja (vatrogasci, ekipe za prvu pomoć, first responders…) i za zaposlene u hitnoj medicinskoj pomoći. Kao odgovorna osoba za sisteme radio veza u zdravstvu, sarađuje sa Dispečerskom službom zdravstva. Već decenijama je strastveni radioamater, predsjednik radiokluba u Sevnici i već 17 godina član upravnog odbora Saveza radioamatera Slovenije.
Požari na otvorenom prostoru- iskustva Nacionalni park TARA Srbija
10:20 - 10:50
Predavač: Marko Tomić, referent za za zaštitu šuma i protivpožarnu zaštitu Nacionalnog parka TARA Srbija (SRB)
Diplomirani inženjer šumarstva koji već 11 godina radi u Nacionalnom parku Tara na zadacima zaštite šuma, a iz oblasti protivpožarne zaštite ističemo angažovanje na poslovima Koordinatora IPA II projekta “Unapređenje sistema upravljanja požarima u prekograničnoj saradnji između Bosne i Hercegovine i Srbije” . Ističemo i učešće u obuci o ponašanju vatre i požarnim operacijama koju su organizovali Sektor za vanredne situacije MUP-a Republike Srbije i JP “Nacionalni park Tara” u saradnji sa Službom za šume Sjedinjenih Američkih Država. Pristupio međunarodnim istraživačkom projektu pod imenom NERO u okviru COST akcije CA22164- European Network on Extreme Fire Behavior, kao MC na temu ekstremnih šumskih požara. Započet projekat u oktobru 2023.
Na trećoj godini doktorskih studija na Zaštiti šuma, Šumarski fakultet u Beogradu
Mehanizam civilne zaštite Evropske unije- logistika i iskustva iz regije
10:55 - 11:25
Predavač: Marko Zaletel, Predsjednik DVD Trbovlje, pripadnik Slovenačke međunarodne jedinice u mehanizmu EU na polju civilne zaštite (SLO)
Diplomirani informatičar, vlasnik firme „Računalniške storitve Zaletel“ , Predsjednik je DVD Trbovlje i pripadnik Državne jedinica za brze spasilačke intervencije Civilne zaštite – EHI, Grupa za IKT podršku. Učestvovao je u intervencijama Traganje za djevojkom koja je pala u rijeku Sanu – Prijedor 2017 (BiH), Šumski požari Severna Makedonija 2021 (NMK), Šumski požari Kras 2022 (SLO), Poplave u Italiji 2023 (IT), Poplave u Sloveniji 2023 (SLO), Nevrijeme s tučom Slovenija 2023 (SLO), Šumski požari Kras 2024 (SLO), Poplave u BiH 2024 (BiH) . Dugogodišnji je radioamater i Predsjednik radiokluba u Trbovlju.
Koordinacija helikopterskih jedinica sa snagama na zemlji kod gašenja požara na otvorenom prostoru- navođenje
11:30 - 12:00
Predavač: Milorad Spasojević, Načelnik odeljenja u Upravi za vatrogasno- spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbija (SRB)
Diplomirani ekonomista, Načelnik odeljenja u Upravi za vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije MUP-a Republike Srbijeod 2019. –e godine, vatrogasac- spasilac od 1999. –e godine. Veliko iskustvo u vatrogasno- spasilačkim jedinicama. Vršio funkcije od Vođe vatrogasno- spasilačke grupe, Komandira vatrogasno- spasilačkog odeljenja, Komandira vatrogasno- spasilačkog voda. Inspektora i Šefa Odsjeka u Sektoru za vanredne situacije.
PAUZA
12:00 - 12:15
Hytera radio komunikacioni sistemi u upotrebi kod vatrogasnih i drugih službi zaštite i spasavanja
12:15 - 12:45
Predavač: Dragan Popović, Vođa tima za radio sisteme, Dot Networks Banja Luka (RS, BiH)
Diplomirani inženjer elektrotehnike, menadžer za razvoj poslovanja u kompaniji Roaming Networks d.o.o. Banja Luka. U svojoj ulozi, odgovoran je za projekte u oblasti radio navigacije i radio komunikacionih sistema, uključujući projektovanje komunikacionih rešenja za službe zaštite i spasavanja, kao i za organizacije koje upravljaju kritičnom infrastrukturom.
Prije privatnog sektora, stekao je bogato iskustvo radeći u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske kao načelnik Odjeljenja za informaciono-komunikacionu infrastrukturu, a zatim i kao načelnik Odjeljenja za radio komunikacije i tehničke sisteme. Bio je ključan u implementaciji DMR radio komunikacionog sistema za policiju.
Rosenbauer savremena rješenja u ranoj detekciji požara otvorenog prostora
12:50 - 13:20
Predavač: Nenad Popović, Projekt menadžer, Mipex Auto Banja Luka (RS, BiH)
Project Manager u kompaniji Mipex-Auto RS doo iz Banja Luke, zastupnika kompanije Rosenbauer Ag na teritoriji Bosne i Hercegovine. Više od petnaest godina saradnje i razmjene iskustva i znanja sa spasilačkim i vatrogasnim službama u BiH i regionu. Većinu svojih aktivnosti je usmjerio na podršku razvoja i primjene nove opreme i savremenih informacionih rješenja u vatrogastvu i za potrebe spasilačkih službi. Dugogodišnji je član Gorske službe spasavanja Banja Luka kao instruktor i vođa dron tima ove službe i član tima za spasavanje iz ruševina.
Kritična IKT infrastruktura u sistemu zaštite i spasavanja- uticaj prekida komunikacija na funkcionisanje sistema zaštite i spasavanja
12:15 - 12:45
Predavač: Ognjen Vukić, Samostalni stručni saradnik za poslove OKC-a, Odsjek za civilnu zaštitu Grada Prijedora (RS, BiH)
Diplomirani informatičar sa velikim iskustvom u radu na IKT sistemima u službama zaštite i spasavanja. Aktivno učestvovao u izradi standardnih operativnih procedura vezanih za oblast informaciono- komunikacionih tehnologija u TVSJ Prijedor i procjeni ugroženosti od elementarnih nepogoda i drugih nesrećana području Grada Prijedora, autor softverskog rješenja daljinskog upravljanja sistemom javnog uzbunjivanja Grada Prijedora, VHF radio mreže i WLAN intranet mreže Grada Prijedora. Učesnik brojnih akcija u sistemu zaštite i spasavanja gdje je bilo neophodno ostvariti koordinaciju i komunikaciju između različitih službi. Dugogodišnji član radiokluba u Prijedoru i jedan od osnivača Tima Radio Mreže Za Opasnost.